Zimní škola 2020 Scola Telcz
Dům č.p. 15 Staré Město

 

Interdisciplinární seminář ve městě světového dědictví UNESCO Telcz
Neděle 9. - sobota 15. února 2020

V rámci interdisciplinárního workshopu ve městě světového dědictví UNESCO studenti různých oborů (architektura, sociologie, dějiny umění, ekonomie, stavební fyzika, geografie atd.) z různých univerzit (Technická univerzita v Praze, Masarykova univerzita Brno, Dunajská univerzita Krems) připraví a představí koncept revitalizace budovy bývalého sociálního bydlení v Telči.

Studenty odborně podpoří experti ze zúčastněných univerzit, Národního památkového ústavu a Centra excelence v Telči.

Zázemí mezinárodní školy Scola Telč tvoří Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči (bývalá jezuitská kolej) a Univerzitní centrum ČVUT (bývalé jezuitské gymnázium) v centru města světového dědictví UNESCO Telč. Areál, citlivě zrenovovaný a vybavený nejmodernějším zařízením, poskytuje nezbytnou infrastrukturu pro rozvoj projektových úkolů a zároveň je místem konání konference a ubytování.

Dům na ulici 5. Května č. 15/120, Telč

Historická budova na ulici 5. května č. 15/120 se nachází u jižního vstupu do města na cestě do Dačic, hned za památkovou zónou UNESCO. Dům má díky své poloze a historii potenciál stát se místní dominantou. V souvislosti s ním vyvstávají otázky: Za jakým účelem byl dům postaven a k čemu v minulosti sloužil? Jak jsou tyto skutečnosti důležité dnes? Jak by mohl být dům využit?

Až do nedávné doby byla budova z 19. století využívána k bydlení. Dnes se v budově o dvou podlažích s prostornou půdou nachází pět prázdných bytů. V malé přístavbě na kratší straně budovy je ještě jeden obydlený byt se samostatným vstupem. K domu přiléhá zahrada s malým sklepem a stodolu. Přízemí domu je postaveno z kamene. Sklep pod hlavní chodbou je malý, vybudovaný pravděpodobně v 19. století. Krov je vytvořen z ručně opracovaných dřevěných trámů. Bohužel kvůli častým rekonstrukcím (naposledy roku 1982) není zachováno  mnoho původního vybavení (jen několik oken a dveří).

Městská správa si je dobře vědoma důležitosti místa, ale ne tolik významu toho konkrétního domu. Obec se zajímá o možnosti využití budovy a samotného pozemku: nápady se mohou pohybovat od demolice nebo rekonstrukce po rehabilitaci.